CS1000M-48N-04A
Mfr.Part #
CS1000M-48N-04A
Manufacturer
Advanced Energy
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Stock
16
Manufacturer :
Advanced Energy
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CSA, EN, IEC, UL
Current - Output 1 :
20.8 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
95%
Features :
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
1000W
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
48V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 6 :
Datasheets
CS1000M-48N-04A
Manufacturer related products
    EXTRA SMALL SERIES +100V, 100MW
    A-SERIES DC TO HVDC CONVERTER, S
    DC DC CONVERTER 10000V 15W
    DC DC CONVERTER 2000V 30W